Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2009

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΓΕΑ 59-100

Κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι η ΓΕΑ διέλυσε τον Σπάρτακο στα Γιάννενα. Η ομάδα του Θόδωρου Σταυροθανάση απέδωσε κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ κάνοντας τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο των Ιωαννίνων να μην πιστεύουν στα μάτια τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΓΕΑ καταιγιστική από το πρώτο λεπτό. Βρίσκοντας λύσεις από όλους του παίκτες προηγήθηκε με 15-33 με τον Τσιρώνη να έχει 4/4 τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Οι αλλαγές που έκανε ο Θόδωρος Σταυροθανάσης δεν άλλαξαν καθόλου τον ρυθμό της ομάδας του Αγρινίου. Σκληρή άμυνα που κατέληγε συνήθως σε κλέψιμο και εκπληκτική συνδυασμοί στον αιφνιδιασμό συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου που βρήκε τους <πράσινους> να προηγούνται με 31-53 με την λήξη του πρώτου μέρους. Απολαυστικό το τρίτο δεκάλεπτο για την ΓΕΑ. Οι παίκτες της έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και έβρισκαν λύσεις σε οποιαδήποτε μορφή άμυνας που παρέταξε μέσα στο γήπεδο ο Σπάρτακος. Τα τελευταία λεπτά ήταν μια τυπική διαδικασία για την ομάδα του Αγρινίου. Τελικό σκορ 59-100 με την ΓΕΑ πλέον να προετοιμάζεται για το τοπικό ντέρμπι με τον Α.Ο.Α.

Δεκάλεπτα: Α: 15-33 Β: 16-20 Γ: 13-33 Δ: 15-14

ΓΕΑ: ( Σταυροθανάσης) : Τσιαμάκης 14, Μπερερής 14, Σταμουλάκης 8(2), Μηλιάτης, Σταυρόπουλος 16, Δάρλας, Τσιρώνης 18(4), Λουγιάκης 10, Γεωργούλας 10(3), Σώκος 6, Μιχαλάς 2, Ρεντίφης 2