Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2009

ΓΕΑ-ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 107-47

Άνιση μάχη μεταξύ της ΓΕΑ και του ΠΑΣ Ναυπάκτου διεξήχθη το Σάββατο στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Πολύ δύσκολη η αποστολή για την Ναύπακτο που έγινε δυσκολότερη με της απουσίες 2 εκ των καλύτερων παικτών της ( Κουτσογιάννης ,Ζησιμόπουλος) . Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΓΕΑ να πιέζει ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο και με το καλημέρα να παίρνει κεφάλι στο σκορ 9-0. Ίδιο σκηνικό στο πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε την ομάδα του Αγρινίου να προηγείται 22-10 με την συμπλήρωση 10 λεπτών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θόδωρου Σταυροθανάση συνέχισαν στους ίδιους καταιγιστικούς ρυθμούς και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας μια διαφορά 28 πόντων 46-18. Το αποτέλεσμα του ημιχρόνου σε συνδυασμό με την εικόνα του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή της ΓΕΑ να ξεκουράσει παίκτες και να δοκιμάσει σχήματα και συστήματα με όλους τους παίκτες. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ΓΕΑ να έχει καθαρίσει οριστικά το παιχνίδι έχοντας ένα προβάδισμα 45 πόντων 75-30. Τυπική διαδικασία τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με όλο τον κόσμο να περιμένει τη λήξη και την τελική διαφορά. Τελικό σκορ 107-47 για την ΓΕΑ που συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: Α: 22-10 Β: 26-8 Γ: 29-14 Δ: 30-15

ΓΕΑ: ( Σταυροθανάσης) : Τσιαμάκης 18, Μπερερής 9, Σταμουλάκης 12(1), Μηλιάτης 3(1), Σταυρόπουλος 29(3), Δάρλας 7(1), Τσιρώνης 5, Λουγιάκης 7, Σώκος 10(1), Γεωργούλας 7(1), Ρεντίφης, Σαράκης