Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

ΓΕΑ-ΙΟΝΙΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 100-43

Ένα ευχάριστο μεσημέρι Σαββάτου πέρασε η ΓΕΑ στο ΔΑΚ Αγρινίου με αντίπαλο την ομάδα του Ιόνιου Κέρκυρας σε έναν αγώνα που η διάρκεια του δεν ξεπέρασε την μια ώρα . Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο έχοντας πολλές ελλείψεις την ίδια στιγμή που η ΓΕΑ μετρούσε την απουσία του αρχηγού της Νίκου Τσιαμάκη( που τραυματίστηκε σε φιλικό παιχνίδι 2 μέρες πριν με αντίπαλο την Δόξα Λευκάδας). Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δείχνουν από νωρίς την διάθεση να καθαρίσουν το παιχνίδι ώστε στη συνέχεια να έχουν την δυνατότητα να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ασφυκτική πίεση στην άμυνα , αιφνιδιασμοί και καλό γύρισμα της μπάλας στην άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων ήταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού για την ΓΕΑ. Με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το παιχνίδι είχε μπει ήδη στον σωστό δρόμο για την ομάδα του Αγρινίου μιας και προηγούνταν με 28-9. Η δεύτερη περίοδο ήταν αυτή που τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι για την ομάδα του Θόδωρου Σταυροθανάση. Με επιμέρους σκορ 32-11 η ΓΕΑ έδωσε τέλος στο ερώτημα για το ποιος θα είναι ο νικητής ( αν υπήρχε ποτέ τέτοιο) και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40 πόντους διαφορά 60-20. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι δραματικά σε σχέση με το πρώτο η ΓΕΑ παρουσιάστηκε σοβαρή παρά την μεγάλη διαφορά και όσο πέρναγε η ώρα κατάφερνε να μεγαλώνει την διαφορά και με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα το σκορ ήταν 85-32.

Τυπική διαδικασία τα τελευταία δέκα λεπτά με τον Θόδωρο Σταυροθανάση να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίκτες και με τη λήξη το ηλεκτρονικό ταμπλό να γράφει 100-43.

Δεκάλεπτα: Α: 28-9 Β: 32-11 Γ: 25-12 Δ: 15-11

ΓΕΑ: ( Σταυροθανάσης) : Λανόπουλος, Μπερερής 20(3), Σταμουλάκης 13(1), Μηλιάτης, Σταυρόπουλος 12(2), Δάρλας 11(3),Τσιρώνης 12(1), Λουγιάκης 9, Σώκος 8(2), Γεωργούλας 11(1), Μιχαλάς 4, Σαράκης

Α.Γ.Σ.Ι.- ΓΕΑ 35-74

Παίζοντας υποτονικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στην επανάληψη η ΓΕΑ πέρασε για τρίτη φορά τον τελευταίο μήνα από τα Γιάννενα. Το συγκρότημα του Θόδωρου Σταυροθανάση ξεκίνησε το παιχνίδι με σαφή διάθεση να πιέσει στην άμυνα και να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Παρόλα αυτά η αστοχία του πρώτου δεκαλέπτου δεν επέτρεψε στην ομάδα της ΓΕΑ να πάρει κάποια διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την αγρινιώτικη ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ με 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΓΕΑ με την είσοδο του Λουγιάκη έσφιξε την άμυνα και κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση απέναντι στην ζώνη της ομάδος των Ιωαννίνων. Μια μικρή αδράνεια στο τέλος της δεύτερης περιόδου επέτρεψε στον Α.Γ.Σ.Ι. να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στους δεκατρείς πόντους. Σκορ ημιχρόνου 20-33.

Το αποτέλεσμα κάθε άλλο ικανοποιούσε τους παίκτες και τον προπονητή της ΓΕΑ. Τελικά οι εντολές για πιεστική άμυνα του Θόδωρου Σταυροθανάση εισακούστηκαν και η ΓΕΑ έπνιξε στην κυριολεξία τους γηπεδούχους και με την λήξη της τρίτης περιόδου είχε ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι προηγούμενοι με 28-51.

Όπως εύλογα μπορεί να καταλάβει κάποιος το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ 35-74 έδωσε την δυνατότητα στην ΓΕΑ να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: Α: 9-14 Β: 11-19 Γ: 08-18 Δ: 07-23

ΓΕΑ: ( Σταυροθανάσης) : Τσιαμάκης 5(1), Σταμουλάκης 5(1), Μπερερής 8(1), Μηλιάτης , Σταυρόπουλος 17 (3), Δάρλας 3(1), Γεωργούλας, Τσιρώνης 6, Λουγιάκης 14, Σώκος 11(1), Μιχαλάς 2, Σαράκης 3