Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2009

Α.Γ.Σ.Ι.- ΓΕΑ 35-74

Παίζοντας υποτονικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στην επανάληψη η ΓΕΑ πέρασε για τρίτη φορά τον τελευταίο μήνα από τα Γιάννενα. Το συγκρότημα του Θόδωρου Σταυροθανάση ξεκίνησε το παιχνίδι με σαφή διάθεση να πιέσει στην άμυνα και να τρέξει στον αιφνιδιασμό. Παρόλα αυτά η αστοχία του πρώτου δεκαλέπτου δεν επέτρεψε στην ομάδα της ΓΕΑ να πάρει κάποια διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την αγρινιώτικη ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ με 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΓΕΑ με την είσοδο του Λουγιάκη έσφιξε την άμυνα και κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση απέναντι στην ζώνη της ομάδος των Ιωαννίνων. Μια μικρή αδράνεια στο τέλος της δεύτερης περιόδου επέτρεψε στον Α.Γ.Σ.Ι. να κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στους δεκατρείς πόντους. Σκορ ημιχρόνου 20-33.

Το αποτέλεσμα κάθε άλλο ικανοποιούσε τους παίκτες και τον προπονητή της ΓΕΑ. Τελικά οι εντολές για πιεστική άμυνα του Θόδωρου Σταυροθανάση εισακούστηκαν και η ΓΕΑ έπνιξε στην κυριολεξία τους γηπεδούχους και με την λήξη της τρίτης περιόδου είχε ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι προηγούμενοι με 28-51.

Όπως εύλογα μπορεί να καταλάβει κάποιος το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία και το τελικό σκορ 35-74 έδωσε την δυνατότητα στην ΓΕΑ να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: Α: 9-14 Β: 11-19 Γ: 08-18 Δ: 07-23

ΓΕΑ: ( Σταυροθανάσης) : Τσιαμάκης 5(1), Σταμουλάκης 5(1), Μπερερής 8(1), Μηλιάτης , Σταυρόπουλος 17 (3), Δάρλας 3(1), Γεωργούλας, Τσιρώνης 6, Λουγιάκης 14, Σώκος 11(1), Μιχαλάς 2, Σαράκης 3